Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist


STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Petr Uhl

 zmocněnec vlády České republiky pro lidská práva

 

V Praze dne 22.září l998 .i.: 33986/98-ZLP

Vážený pane,

děkuji Vám za dopis ze dne 16. září 1998. S politováním Vám musím oznámit, že se záležitostí pana Oldřicha Mezla nemohu zabývat, neboť mi to nepřísluší. Není totiž v působnosti vládního zmocněnce pro lidská práva radit osobě, která tvrdí, že státní orgány porušily její základní právo nebo že se jí stala jiná újma či křivda, a není v jeho působi takové osobě pomáhat její problém vyřešit. A protože zastupovat takovou osobu i vystupovat v její prospěch zmocněnec vlády nemůže, nemá ani smysl, aby se s jejím problémem jakkoli seznamoval.

Případy osob, které tvrdí, že bylo porušeno jejich základní právo, či utrpěly vadným postupem orgánu veřejné správy či jeho nečinností, budou v budoucnu v působnosti veřejného ochránce práv (ombudsmana), který bude mít k takové činnosti zákonnou, popřípadě ústavní pravomoc. Tento zákon se připravuje a podle mého názoru potrvá nejméně rok, než bude přijat.

Upřesňuji tedy, že vládní zmocněnec jen koordinuje činnost státních orgánů při jejich legislativní a exekutivní činnosti, pokud se dotýká základních lidských práv a českých mezinárodních závazků v tomto oboru. Jeho úkolem není setkávat se s občany, pokud to není součástí činnosti poradních orgánů, které vláda zřídila, jako je Rada pro národnosti a Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, jichž jsem z rozhodnutí vlády předsedou.

Je mi líto, že Vám nemohu podat příznivější zprávu. S přáním všeho dobrého a se srdečným pozdravem

 

Vážený pan

Luboš Patera

zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem

Bítovská 9/1227

140 00 Praha 4

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.