Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Sdružení Spravedlnost dětem varuje před vměšováním státu do rodinných záležitostí

Slovo, 9. 9. 1997

PRAHA - Dítě bude mít podle věcného záměru zákona o sociálně právní ochraně dětí jen omezené právo svobodně vyjádřit své názory ve všech záležitostech, které se ho týkají. Upozorňuje na to Oldřich Mezl, zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem. Podle sdružení se v návrhu zákona hovoří jen o oprávnění sociálního pracovníka hovořit s dítětem o samotě a vzít zřetel na jeho názory při dalších opatřeních.

"Právo dítěte tak bylo elegantně přetransformováno na oprávnění státních úředníků. O jejich povinnosti zabezpečit dítěti toto svobodné vyjádření se záměr zákona nezmiňuje," dodává Mezl. Sdružení se nelíbí také to, že ministerstvo nezačlenilo do připravovaného zákona definici týrání dětí podle vzoru a doporučení Rady Evropy. "Ta definuje také týrání systémové, což je ublížení dítěti nebo jeho rodině systémem, který byl založen pro jejich ochranu," vysvětluje další zmocněnec sdružení Luboš Patera. K týrání totiž, jak uvedl, někdy dochází právě při činnosti státních či nestátních institucí a organizací, které mohou zneužít své postavení k protiprávnímu vměšování do rodinných vztahů. Sdružení se začlenění této definice před časem domáhalo formou petice. Ministerstvo práce však na ni v zákonem dané lhůtě neodpovědělo, proto na ně sdružení podalo na konci června ústavní stížnost.

* Věcný záměr zákona o sociálněprávní ochraně dětí zdůrazňuje povinnost státu poskytovat odpovídající ochranu dětem, jejichž život, zdraví a příznivý vývoj je ohrožen rodinami, které neplní své povinnosti. Vláda jej projednala a schválila 23. července spolu s věcným záměrem novely zákona o rodině.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.