Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Výhod je poskrovnu

Svoboda, 3. 8. 1998

Rodiče i právník napadají novelu zákona o rodině
PRAHA. Vážné výhrady k novele zákona o rodině, která 1. srpna nabyla účinnosti, má sdružení Spravedlnost dětem.

Jeho členům, jimiž jsou zejména rozvedení rodiče, se nelíbí především to, že podle novely musí soud při rozhodování o svěření dítěte rozvedených rodičů do výchovy vzít v úvahu, kdo dosud o dítě dbal po citové, rozumové a mravní stránce. "V rozvodové praxi bude toto ustanovení zákonitě znamenat upřednostňování i takového rodiče, který svou svévolí uměle a účelově vytvoří dlouhodobý protiprávní stav tím, že druhého rodiče z výchovy dítěte zcela vyloučí a brání mu ve styku s ním," míní zmocněnci sdružení Oldřich Mezl a Luboš Patera. Pozitivní podle nich je však zjednodušení rozvodového řízení za předpokladu, že rozvádějící se manželé jsou schopni řešit otázky výchovy dětí a společného majetku dohodou. Vítají také to, že novela uplatňuje zásadu, že odpovědnost za výchovu a vývoj dítěte mají oba rodiče.

Kritikou na novou zákonnou normu ve včerejším pořadu ČT 1 V pravé poledne nešetřil ani předseda Odvolacího senátu pražského městského soudu František Ištvánek. Podle něj novela nestanoví jasně, co bude s již zahájenými soudními řízeními. Za kontroverzní ustanovení považuje Ištvánek i paragraf 85a. Podle něho soud při rozhodování o výši výživného v případě, že rodič neprokáže své příjmy a nepředloží podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů, bude vycházet z toho, že průměrný měsíční příjem tohoto rodiče se rovná patnáctinásobku částky životního minima. Ištvánek se domnívá, že s tímto ustanovením budou možná i ústavněprávní problémy.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.