Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Možnost, že by sociální pracovníci mohli jít kvůli týraným dětem do bytu, budí obavy

Marta Selicharová, Zemské noviny, 6. 10. 1999

Praha - Co znamená více: Právo na nedotknutelnost obydlí, nebo zdraví a životy ohrožených dětí? Odborníci ze sociální péče chtějí mít zákonem zaručenou možnost kdykoli vstupovat do obydlí rodičů nezletilých dětí a tam bez svolení fotografovat a pořizovat obrazové a zvukové záznamy, kterými chtějí dokumentovat život rodiny. Vysvětlují to tím, že je to nutné, aby mohli chránit týrané a zneužívané děti.

Sdružení na ochranu dětí, rodičů a prarodičů to odmítá. Zmocněnec sdružení Luboš Patera řekl, že by taková možnost znamenala porušení nedotknutelnosti obydlí, již zaručuje Ústava. Bojí se, že by tím úřady získaly možnost šikanovat nepohodlné osoby. Avšak František Brabenec z Ministerstva práce a sociálních věcí to za porušení základních práv nepovažuje. "Rodiče mohou návštěvu odmítnout, ale tím poruší svou povinnosti šetření v rodině umožnit," uvedl. Listina základních práv a svobod podle něj sice chrání soukromí, ale jen v případě, pokud zákon z důvodů ochrany života a zdraví nestanoví jinak. Parlament má projednat návrh zákona o sociálně právní ochraně dětí, který tato práva sociálních pracovníků skutečně zakotví. Podle Františka Brabence nejde kromě pořizování obrazových a zvukových záznamů o nic nového. Oprávnění vstupovat do bytů je již v zákoně o rodině i dalších právních předpisech, mají je mít jen pracovníci okresních úřadů, a to ještě na základě zvláštního povolení jejich nadřízeného. "Fotografování je možné ve výjimečných případech. Někde je v rodině takový nepořádek, že se to nedá popsat. Těžko se to potom bude popisovat soudci, který žije spořádaným životem, má doma uklizeno a toto si vůbec nedovede představit," řekl Brabenec.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.