Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Ministerstvo čelí žalobě kvůli zmatku v kalendáři

Petra Ševčíková, Mladá fronta DNES, 11. 3. 2000

P r o s t ě j o v, P r a h a - Pražské sdružení Spravedlnost dětem se chce soudit s ministerstvem spravedlnosti. Ministerstvo mu totiž v zákonné lhůtě neodpovědělo na petici, v níž její signatáři požadovali, aby se na veřejnost a zejména na občanské soudy dostaly informace o odlišném číslování týdnů v kalendářích. Nejednotné označení sudých a lichých týdnů může podle sdružení způsobit, že se rozvedení rodiče nedohodnou na kontaktu s nezletilým dítětem.

"Již začátkem roku jsme ministerstvo žádali, aby upozornilo soudy na odlišné číslování týdnů v kalendářích. Zůstalo to však bez odezvy, a tak jsme ministru zaslali petici. V zákonné lhůtě do třiceti dnů nám nepřišla odpověď, proto jsme podali na ministerstvo žalobu," řekl Luboš Patera ze sdružení. Zprávu o žalobě zveřejnilo sdružení na internetové adrese www.iustin.cz. Procesem chce dosáhnout toho, aby soud ministerstvu nařídil odpovědět na petici včetně toho, jak jejich požadavek vyřídí. Pro mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Voráčka je však podnět sdružení vyřízenou záležitostí. "Nebyla to petice, byť to tak bylo označeno, ale normální dopis. Přesto jsme jim odpověděli," tvrdí Voráček. "Soudy jsou o této záležitosti informovány, nejsou s tím žádné problémy," tvrdí. Luboš Patera namítá, že osobně zná tři případy, kdy se kvůli rozdílným číslům týdnů rodiče na kontaktu s dítětem nedohodli.

Možnost, že rozdílné kalendáře způsobí rozvedeným rodičům problémy, připustil před časem předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa: "My se samozřejmě řídíme správným kalendářem, respektive kalendářem podle platné české normy. Nemůžeme ale rodičům přikázat, jaký kalendář si mají koupit domů," řekl. "Já osobně rodiče na rozdílné kalendáře upozorňuji, ale nevím, jak to chodí v jiných senátech. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by se rodiče kvůli odlišným číslům týdnů nedohodli," uvedla soudkyně z Olomouce, která rozhoduje o úpravě styků s dítětem. Odlišné číslování týdnů způsobili výrobci kalendářů, když nerespektovali platnou českou normu. Ta udává, že číslem jedna je označen týden, který obsahuje první čtvrtek v roce. Většina výrobců označila za první týden poslední týden loňského roku, neboť 1. leden připadl na sobotu.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.