Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Smrt Terezky vrhá stín na celý systém

Luboš Patera, Večerník Praha, 17. 7. 2001

Po třech týdnech pátrání je zmizení pětileté Terezky Čermákové z Kladna objasněno: smrt jí způsobila zalehnutím opilá matka. O matčině sklonu k alkoholu a možná i drogám nás informovala média již dříve, nyní vychází dále najevo, že Terezka byla delší dobu před svou smrtí dehydrovaná a podvyživená. Kladenští sociální úředníci sice rodinu vedli ve svých spisech, avšak vedoucí referátu okresního úřadu nemá pocit, že by něco zanedbali; podmínky Terezčina života prý"... nevybočovaly z běžné normy podobně situovaných rodin, dítě nebylo nutné matce odebrat". To bude zřejmě pravda, avšak zbývá se ptát, co se onou běžnou normou rozumí.

Podle médií, nejen že Helena Čermáková žila s dcerou sama u své matky (možná ještě s přítelem), ale také i ona vyrůstala již bez otce, pouze s matkou. O Terezčině otci víme ze zpráv jen to, že pravidelně platil výživné, nikoli již, proč dceru údajně nenavštěvoval, či zda dokonce o její výchovu neusiloval a nebyl přitom zapuzen. Nevíme také, zda sociální úřednice vůbec braly na vědomí, jestli otec, který řádně přispívá na výživu, by nemohl být své dceři prospěšný více; při "odebrání z rodiny" mohla být Terezka totiž předána do péče právě jemu, ne hned do ústavu. Obávám se však, že právě tenhle racionální postup se od sociálně právního systému nedá očekávat. "Běžnou normou" je tu iluze, že každá máma má své dítě přeci ráda, takže i asociální alkoholička, narkomanka nebo třeba prostitutka je pro výchovu dítěte vždycky lepší, než jeho otec, a pokud snad sama prohlašuje, že je jí dítě na obtíž, jistě to tak zle nemyslí...

Paní Helena Čermáková bude tedy v rámci "běžné normy" přemístěna na psychiatrii, za smrt dítěte ji čeká asi jenom podmíněný trest (jak se již nechal slyšet jeden z vyšetřovatelů), a média brzy zaplní události jiné. Zůstává však systém, který je spoluodpovědný. Systém, pro nějž je výchova dítěte otcem po rozchodu rodičů nepřijatelná, systém, který zodpovědné rodičovství otců nezletilých dětí nepodporuje, nýbrž přímo programově devalvuje. Tragická smrt malé Terezky v náručí opilé matky je proto varováním i výzvou ke změně tohoto systému.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.