Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Otcové demonstrovali za své právo vychovávat děti

Ivana Faryová, Pražské slovo, 29. 9. 2001

Praha - Na dvě desítky rozvedených mužů se ve čtvrtek před budovou ministerstva spravedlnosti dovolávaly práva vychovávat své děti. Otcové se cítí diskriminováni rozhodováním státních institucí o svěření dětí do péče.

"Soudy a orgány sociálněprávní ochrany dětí kvalitní a výchovně způsobilé otce při rozvodech vědomě diskriminují - čím lepší táta, tím větší překážky jsou mu kladeny," konstatovali tvůrci petice ze Sdružení za dodržování práv dětí a rodičů a sdružení Spravedlnost dětem. "Asi třicet tisíc nezletilých dětí každoročně pozná, co je to rozvod rodičů. Většina z nich přitom přijde o výchovný vliv otce - dvaadevadesát procent dětí svěří soud do péče matkám a jen šest procent otcům. Do střídavé či společné péče zařadí jen dvě stovky dětí," uvedl Luboš Patera ze sdružení Spravedlnost dětem. "Výraznou roli při svěřování dětí do péče hraje fakt, že o tom často rozhodují soudkyně. Díky ženské sounáležitosti drží spíše s matkami, " dodal Patera. V petici Chceme šanci vychovávat svoje děti! žádají otcové, aby soudci po rozvodu rodičů upřednostňovali společnou a střídavou péči o dítě. "Myslím, že střídavá péče je pro dítě po rozvodu optimální, šance obou rodičů vychovávat dítě by měly být rovnocenné," sdělil devětadvacetiletý Zdeněk Příhoda z Prahy.Na demonstraci přišel se čtyřletou dcerou. "Ačkoliv jsem střídavou péči u soudu navrhoval, soudkyně mi řekla, že ji neschválí, když matka nesouhlasí," svěřil se otec.

Dále otcové žádají o urychlení soudních řízení. Chtějí tak zamezit odcizování dětí a jejich ovlivňování proti jednomu z rodičů. "O dětech je třeba rozhodovat rychle, a ne sepisovat dlouhé měsíce haldy papírů a posudků. Děti nejsou nemovitost, a tudíž nemohou počkat," řekl důchodce z Brna, který přijel podpořit protest za prarodiče. Sdružení otců žádá i psychologické a psychiatrické vyšetření soudců, kteří rozhodují o svěření dítěte, a důsledná kárná opatření proti těm, kteří při rozhodování porušují základní lidská práva. "Chceme, aby stát uznával, že děti rozvodem neztrácejí druhého rodiče, a aby soudci respektovali také lidskou důstojnost otců i prarodičů," řekl Patera.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.