Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Ministerstvo nesplnilo svou povinnost

Jana Samková, Pražské slovo, 9. 11. 2001

Praha -Ministerstvo spravedlnosti porušilo zákon - o takovýto verdikt soudu usiluje Sdružení pro spravedlnost dětem. Zástupci sdružení, které podalo na ministerstvo žalobu u Obvodního soudu pro Prahu 2, tvrdí, že se ministerstvo dopustilo porušení zákona o petičním právu tím, že v zákonné třicetidenní lhůtě neodpovědělo na jejich petici.

Peticí se sdružení domáhalo toho, aby ministerstvo doporučilo soudcům, které týdny mají považovat při úpravě porozvodových styků rodičů s dětmi za liché a sudé. Loni se totiž v různých kalendářích označení týdnů lišilo. "Naši pomoc vyhledala paní, která jela za vnukem z Prahy do Loun. Tam se jí vysmáli, že mají jiný týden," uvedl zmocněnec sdružení Luboš Patera. "Já jsem měl právo vídat své dva syny každou lichou sobotu. Jezdil jsem pravidelně, ale děti mi žena neukázala, že je prý sudý týden. Napsala soudu, že mařím jeho rozhodnutí," svěřil se muž, který přihlížel včerejšímu jednání soudu. Petici zaslalo sdružení ministerstvu loni v lednu. "Odpověď jsme dostali až v červnu. Nebýt toho, že jsme na ministerstvo podali žalobu a že soud ministerstvo požádal o vyjádření k ní, tak bychom ji nedostali nikdy," konstatoval Patera.

"Lhůta skutečně dodržena nebyla, a to vinou administrativní chyby, spis byl omylem považován za vyřízený," přiznal právník ministerstva Jan Teléky. "Ale pláčete tu na špatném hrobě," přesvědčoval Pateru Teléky. Oba nakonec požádali soud o schválení smíru. "Smír schválit nemohu, nedovoluje to zákon," pravila soudkyně. K případu se vrátí pravděpodobně až v lednu příštího roku.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.