Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Soud řeší, zda otci a dceři stačí hodina

Tomáš Kučera,iDNES.cz,Domácí / Zprávy, 25. 7. 2002

Případem se zabývá i sdružení Spravedlnost dětem

Hradec Králové -
Krajský soud v Hradci Králové se snaží rozřešit spor o dítě. Posuzuje verdikt okresního soudu, podle kterého může otec svoji dvouapůlletou dcerku vidět hodinu měsíčně a to pouze za přítomnosti matky, sociální pracovnice a psychologa v trutnovském sociálním středisku. Po tříhodinovém jednání soudkyně případ odročila na 30. července."Navrhujeme, aby po dobu prvních třech měsíců po právní moci rozsudku se otec s dcerkou mohli scházet každý týden na dvě hodiny. Sbližovaní otce s dcerou by se mělo postupně prohlubovat," uvedl před jednací síní právní zástupce otce Luboš Patera, který je zároveň zmocněncem sdružení Spravedlnost dětem. Dvouapůlletá Martina Doležalová se narodila nesezdaným rodičům Marcele Doležalové a Richardu Haklovi.

Haklův právní zástupce tvrdí, že již tehdy matka o svého partnera nestála a sňatek s ním odmítla. Podle otce jde matce o to, aby mu zamezila v jakémkoliv kontaktu s dcerou. "Otec byl půl roku po narození dcery ženatý. Než se dcera narodila, jeho rodina to nevěděla. Na dítě jsem se musela připravit úplně sama," uvedla matka. Trutnovský okresní soud předloni v květnu otci umožnil stýkat se s dcerou jedno odpoledne v týdnu, avšak letos v únoru omezil návštěvy na hodinu měsíčně, tedy na dvanáct hodin ročně. Soud rozhodl na základě posudku odborníka z oboru soudního lékařství, který říká, že nepřátelský stav otce vůči matce má špatný vliv na zdraví dítěte. Případem se začalo zabývat sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem, které rozhodnutí soudu hodnotí jako modelový příklad státem řízené destrukce rodinných vztahů. "Rozhodnutí okresního soudu v Trutnově je nehoráznost. Podle platné právní úpravy má každý zločinec nárok strávit se svými blízkými tři hodiny měsíčně, tedy trojnásobně více, než neodsouzený pan Hakl," uvedl Patera a dodal, že něco jiného je kdyby otec o dceru neměl zájem, přičemž v tomoto případě tomu tak není. Sdružení si na rozhodnutí Okresního soudu v Trutnově stěžovalo prostřednictvím petice zaslané ministrovi práce a sociálních věcí, vládní radě pro lidská práva a veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.