Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Odvolací řízení u královéhradeckého krajského soudu

ČRo 1 - Radiožurnál, Ozvěny dne 12:00, 30. 7. 2002

Jana LEJPOVÁ, moderátorka
--------------------
Královéhradecký krajský soud dnes v odvolacím řízení rozhodne, zda otci stačí na kontakt s dcerou hodina měsíčně. Okresní soud v Trutnově nedávno řekl, že ano. Otec teď doufá, že krajský soud verdikt změní. Nyní dvouletá dívka se narodila nesezdaným rodičům. Trutnovský soud otci nejprve umožnil navštěvovat ji jednou týdně, po necelém roce pak jejich styk zkrátil na hodinu měsíčně. Případ sleduje sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem. Podle zmocněnce sdružení Luboše Patery jde o jednoznačné porušení lidských práv.

Luboš PATERA, zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem
--------------------
Jedna hodina v měsíci, to je dvanáct hodin za rok, to vůbec nestačí k výchově, to nestačí k péči o dítě, což jsou ústavně zaručená práva obou, jak tatínka, tak dcery. A ten rozsah je třetinou toho, co má v tomto státě zákonem zaručeno každý sebetěžší zločinec ke stýkání s blízkými osobami ve výkonu trestu odnětí svobody, tedy ve věznici.

Jana LEJPOVÁ, moderátorka
--------------------
Obhájce matky Josef Bílek si nepřeje, aby se na původním rozhodnutí cokoliv měnilo. Podle něj by se měl i krajský soud řídit doporučením, které vypracoval soudní znalec.

Josef BÍLEK, obhájce matky
--------------------
Já jsem apeloval na to, aby soud bral v úvahu ten znalecký posudek znalce z oboru, toho psychiatra dětského, který tam jednoznačně říká: "Úpravu doporučuji jen v tomto rozsahu," a podle toho se samozřejmě soud prvního stupně řídí.

Jana LEJPOVÁ, moderátorka
--------------------
Ze statistik vyplývá, že po rozvodu české soudy přiřknou dítě do péče matky ve 92 % případů. V 6 % se o dítě stará otec, ostatní děti jsou svěřovány do péče například prarodičů nebo jiných lidí.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.