Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Spory rodičů o dítě

ČT 1, Události, 30. 7. 2002

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Teď uvidíte případ, kdy se malá holčička stala rukojmím svých rodičů. Narodila se jako nemanželská, vztahy mezi tátou a mámou jsou nepřátelské, takže případ skončil u soudu.

Jiří JANEČEK, moderátor
--------------------
Ten první v Trutnově rozhodl, že otec se může s dcerou setkat každý měsíc na jednu hodinu. Otec protestoval a postavilo se za něj i Sdružení na ochranu práv dětí s tím, že dokonce i vězni mohou být se svými blízkými tři hodiny měsíčně.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
--------------------
Proto dnes soudci zasedli znovu, tentokrát v Hradci Králové. Jejich verdikt jedna hodina za čtrnáct dní.

Vlastimil WEINER, redaktor
--------------------
Martina je na světě dva a půl roku, rodiče nejsou oddáni. Okresní soud kvůli jejich nepřátelským vztahům, které poškozují vývoj dítěte, rozhodl, že otec se může stýkat s dcerou v sociálním zařízení hodinu měsíčně. Sdružení pro ochranu práv dětí, jako zástupce otce, rozsudek napadlo.

Luboš PATERA, Sdružení pro ochranu práv rodičů, Praha
--------------------
Je to pokus vyjádřit občanský názor, vyjádřit znepokojení nad tím, k jaké zvrácenosti může dojít justice tohoto státu v opatrovnických věcech.

Vlastimil WEINER, redaktor
--------------------
Případ vyvolal zájem veřejnosti a soud musel řešit nedostatek míst. Soudkyně Dana Mazáková se pokoušela znesvářené rodiče v zájmu dítěte usmířit a přivést k dohodě, bezvýsledně. Nový rozsudek stanoví, že otec může dceru vídat hodinu za čtrnáct dní po dva měsíce v sociálním zařízení, pak na místě, které určí on.

Richard HAKL, otec dítěte
--------------------
Já se chci dostat k tomu, abych si svou dceru mohl brát jednou za čtrnáct dní na víkend, jako je to asi normální. Mimo to ten rozsudek nestanovil i to, co jsem chtěl, to znamená, vánoční svátek, aspoň abych mohl mít dceru třeba na hodinu doma.

Vlastimil WEINER, redaktor
--------------------
Zástupce matky rozsudek kritizoval, žádal potvrzení původního. Poukázal na zkušenosti matky, podle nich má otec na vývoj dítěte negativní vliv, znalec to potvrdil.

Josef BÍLEK, advokát matky
--------------------
Napsal v tom posudku, že je to maximální míra jednou za měsíc na tu hodinu.

Vlastimil WEINER, redaktor
--------------------
V České republice získají dítě do péče ve dvaadevadesáti procentech sporů matky, u otců to je šest, v některých zemích Evropské unie ale i dvacet procent. Statistika o tom, kolik dětí se stane nechtěnými rukojmími ve sporech rodičů, bohužel neexistuje.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.