Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Soud: Otec může dceru vidět dvě hodiny v měsíci

Jiří Bednář, Právo, 31. 7. 2002

Každé sudé úterý v měsíci na jednu hodinu odpoledne se může sejít dvaačtyřicetiletý Richard Hakl z Trutnova se svou dvaapůlletou dcerou Martinou. Tak v úterý rozhodl v odvolacím řízení královéhradecký Krajský soud ve sporu Hakla s matkou Martiny, osmadvacetiletou Marcelou Doležalovou.

Vlekoucí se spor sleduje pražské sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem. Protestovalo proti únorovému rozhodnutí Okresního soudu v Trutnově, podle něhož se mohl Hakl se svou dcerou dva roky stýkat pouhou jednu hodinu v měsíci v trutnovském specializovaném středisku RIAPS, a to za přítomnosti matky dítěte, sociální pracovnice a psychologa. "Dvanáct hodin ročně dostali táta s dítětem na rozvíjení svých přirozených lidských vztahů, navíc ve zcela nepřirozených podmínkách. A to pouze za předpokladu, že v RIAPS nebudou právě malovat nebo že dcera náhle neonemocní. Prvoinstanční rozsudek je ukázkou zvrácenosti, k jaké může v justici dojít v opatrovnických věcech. Náš zákon umožňuje i několikanásobným vrahům styk s nejbližšími po tři hodiny za měsíc. Otec dítěte, který nikoho nezavraždil a je zcela zdráv, dostal pouze třetinu tohoto času," komentoval první výrok soudu zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem Luboš Patera.

Otec konflikty popírá
Malá Martina se narodila v době, kdy Doležalová o sňatek s Haklem již nestála. Teprve když byly dítěti tři měsíce, svolila k souhlasnému prohlášení rodičů o otcovství. Podle Patery jí jde od samého počátku o to, aby zamezila jakémukoliv styku Martiny s Haklem a jeho rodinnými příslušníky. Doležalová před soudem připustila, že nemá zájem na rozšíření styků otce s dítětem. Vysvětlila to tím, že Hakl se k ní chová hrubě, verbálně ji napadá, což ji traumatizuje. "Odborníci mi vysvětlili, že co se dotýká mě, dotýká se i dcery. Mám povinnost ji chránit," prohlásila. Hakl však konflikty popřel. Podle úterního verdiktu hradeckého soudu se styk Hakla s dcerou smí uskutečňovat první dva měsíce stále ve středisku RIAPS a matka smí být přítomna. "Matka je povinna dítě na setkání sotcem připravit a dopravit je na místo," uvedla předsedkyně senátu Dana Mazáková. Po dvou měsících po pravomocnosti rozsudku si bude moci otec sám určit místo, kde bude s dcerou trávit vyhrazený čas. Proti rozhodnutí hradeckých soudců se již nelze odvolat. Advokát matky Josef Bílek vyjádřil s výsledkem nespokojenost s tím, že považuje za spravedlivý rozsudek soudu první instance. "Ten rozhodl na základě správného zhodnocení všech důkazů a posudku znalce. O dalším postupu se chci poradit se svou klientkou," řekl po skončení odvolacího řízení. "Jsem do jisté míry spokojen, neboť je to určitý posun v můj prospěch. Ale je to jen čtyřiadvacet hodin za rok, co mi připadá stále velmi málo. Počkám na písemné vyhotovení rozsudku a pak se rozhodnu, co dál," sdělil Právu Hakl.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.