Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Odvolací soud uznal právo otce na styk s dítětem

Haló noviny, 31. 7. 2002

HRADEC KRÁLOVÉ - Ve prospěch otce, požadujícího přiměřený rozsah kontaktů s jeho nemanželským dítětem, rozhodl včera senát odvolacího Krajského soudu v Hradci Králové. O téměř absolutní vyloučení styku usilovala matka za vydatného přispění Okresního soudu v Trutnově.

Co předcházelo? Dnes dvouapůlletá Martina Doležalová se narodila 11. ledna 2000 nesezdaným rodičům Marcele Doležalové a Richardu Haklovi. V té době však již matka o partnera nestála a odmítla jeho nabídku k sňatku, dokonce i se zápisem do matriky o určení otcovství souhlasila až ve třetím měsíci života dítěte. Bylo zřejmé, že od narození dcery šlo matce o zamezení kontaktu dítěte s otcem a členy jeho rodiny. Doležalová psala Haklovi i urážlivé dopisy. V podobném duchu vůči Haklovi vystupovali i rodiče Doležalové, ale i tzv. kolizní opatrovnice.

V květnu 2000 sice okresní soud schválil dohodu obou rodičů o styku Hakla s dcerou vždy v jednom odpoledni v týdnu, to však Doležalová trvale ignorovala a soud vůči ní nezasáhl. Přirozeným následkem bylo zhoršení vztahu mezi otcem a matkou. V novém řízení letos v únoru pak trutnovská soudkyně Hofmanová nařídila psychiatrické vyšetření Hakla a vydala předběžné opatření, kterým Haklovi povolila setkávat se s dcerou jen v rozsahu jedné hodiny za měsíc, navíc v trutnovském speciálním zařízení RIAPS za přítomnosti matky, sociální pracovnice a psychologa.

"Jménem republiky dostali Martina s tátou na rozvíjení svých přirozených vztahů pouze jednu hodinu za měsíc, plných 12 hodin za rok (!), navíc ve zcela nepřirozených podmínkách...," píše se v petici, s níž se na Radu vlády ČR pro lidská práva, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a na ombudsmana obrátilo sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem. Podle zmocněnce sdružení Luboše Patery, který ve sporu obhajuje R. Hakla, jde jednoznačně o porušování Listiny základních práv a svobod a mezinárodních úmluv o lidských právech a právech dítěte. "Snaha senátu o řešení byla vlažná a mám obavy z nespravedlivého rozhodnutí," řekl L. Patera Haló novinám po líčení před odvolacím soudem minulý čtvrtek, které však skončilo bez vynesení rozsudku. Ten předsedkyně senátu Dana Mazaková vyhlásila včera, bylo jím zrušeno únorové rozhodnutí soudu první instance. Po následující dva měsíce se sice bude R. Hakl vídat s dcerkou ještě v RIAPSu, poté však již v jiném prostředí za možné přítomnosti matky. Rozsah setkávání upravil soud zatím na jednu hodinu za 14 dnů. "Je to stále ještě málo, ale určitě to je velký posun kupředu, čemuž jsem rád a rozhodnutí soudu akceptuji," řekl nám R. Hakl. Rovněž právní zástupce nepřítomné M. Doležalové řekl, že respektuje rozhodnutí odvolacího soudu, o dalších možných požadavcích však odmítl spekulovat bez konzultace.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.