Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Soud: Otec má dceru vídat častěji

Hospodářské noviny, 31. 7. 2002

Matka je přesvědčená, že by na dítě měla dohlížet sama
Do sporu, který podle některých odborníků může změnit pohled úřadů na spory rodičů o dítě, včera promluvil Krajský soud v Hradci Králové. Umožnil dvaačtyřicetiletému Richardu Haklovi, aby se jednou za dva týdny na hodinu scházel se svou dvouletou dcerou. Soud tak změnil rozhodnutí nižší instance v Trutnově, podle níž měl Hakl vídat dítě jen jednou měsíčně. Maximálně by to tedy bylo dvanáct hodin ročně.

Spor rodičů o výchovu dcery sledovali členové sdružení Spravedlnost dětem, které se zabývá ochranou práv dětí, rodičů a prarodičů. Původní rozhodnutí trutnovského okresního soudu označil šéf sdružení Luboš Patera za modelový případ, kdy stát negativně zasahuje do rodinných vztahů. Sdružení dokonce proti původnímu verdiktu protestovalo u ministra práce a sociálních věcí, vládní rady pro lidská práva a ombudsmana Otakara Motejla.

Krajský soud včera rozhodl, že se Hakl první dva měsíce bude s dcerou setkávat v trutnovském sociálním středisku. Poté si může místo schůzky vybrat sám. Matka častější kontakt mezi otcem a dcerou dál odmítá. "S rozhodnutím krajského soudu nesouhlasíme. Soud prvního stupně provedl všechny důkazy a rozhodl správně," uvedl její advokát Josef Bílek.

Hakl naopak hodlá usilovat o to, aby se s dcerou mohl vídat ještě častěji. "Chci, abych si ji mohl brát jednou za čtrnáct dnů na víkend," řekl. O dvouapůlletou Martinu se od narození starala jen její matka. Haklův právní zástupce podle internetového serveru iDnes tvrdí, že si svého partnera odmítla vzít. Otec je přesvědčen, že proto, aby mu zamezila v jakémkoliv kontaktu s dítětem. "Otec byl ještě půl roku po narození dcery ženatý. Než se dcera narodila, jeho rodina to nevěděla. Na dítě jsem se musela připravit úplně sama," reagovala na tato slova matka. Trutnovský soud v květnu 2000 Haklovi umožnil stýkat se s dcerou jedno odpoledne v týdnu. Letos v únoru však na základě znaleckého posudku návštěvy omezil.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.