Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Rozhádaní rodiče mohou dítě poškodit

Ivan Macek,Mladá fronta DNES,3.2.2003

Odborníci tvrdí, že rodič, který bezdůvodně brání bývalému partnerovi v setkávání s dítětem a popuzuje proti němu jejich potomka, své dítě těžce poškozuje. Jde o začátek cesty k syndromu zavrženého rodiče, který naruší vývoj dětské psychiky.

Syndrom psychologové poznají z toho, že dítě bez důvodu odmítá druhého rodiče a doslovně přejímá hodnocení, která mu vnutil ten rodič, s nímž žije. Příčinou nátlaku na dítě může být touha po pomstě nebo snaha ukázat moc. "Často však jde i o touhu získat celou dětskou duši pro sebe. Lidé chtějí pokračovat ve svých dětech a někteří z nás se jednoduše nechtějí dělit. Myslí, že bývalého partnera ze světa dítěte vytlačí a budou ho formovat sami. Chtějí, aby jejich dítě věřilo ve stejné věci a bylo stejné jako oni," uvedl psycholog Eduard Bakalář s tím, že dítě má ctít oba rodiče, kteří ho mají rádi, a to i tehdy, když spolu nežijí. "Dítě má dva rodice a autorita každého je nedělitelná, Tím, že se autorita jednoho uměle naruší, dojde k vážnému problému v dětské psychice. Dítě si pak začne myslet, že jeden z jeho rodičů je zločinec," míní Bakalář. Mladý člověk později odmítne i všechny, kteří k zavrhovanému člověku patří.

Příznakem syndromu je černobílé vidění světa a sklon ke zjednodušování a k fanatismu. Poškozování psychiky může společnost zamezit jedině odebráním dítěte a jeho léčbou. "To se zatím u nás nedělá. Soudy se většinu bojí a zákrok odkládají, až v podstatě není už co řešit," řekl psychiatr Jirí Švarc s pražského Psychiatrického centra. Ten připomněl, že zná případy, kdy se problém odkládá do dospělosti dítěte s tvrzením, že dítě má právo si styk nepřát a že jeho výchova je jinak dobrá. Psychologové dovedou syndrom zavrženého rodiče určit nejen z chování a výroků dítěte, ale i z jeho rukopisu. "Je důležité posoudit, jak dítě píše jednotlivá slova nebo písmena, které výrazy používá a jaký význam do nich vkládá. Písmo je jen výrazem toho, co se děje uvnitř," uvedla grafoložka Helena Baková, která se zabývá i rozborem písma dětí. Psychologové jsou zklamáni. "O diskriminaci dospělých se hovoří, ale toto zlo jako by zatím neexistovalo. Úřady mlcí a média přitahují jiné věci," shrnul Bakalář.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.