Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Zájem dítěte" určuje úřad?

Luboš Patera, Hospodářské noviny, 28. 02. 2003

Orgány tzv. sociálně-právní ochrany dětí, tedy všeobecně známé sociální pracovnice obcí a měst, vedou o každém dítěti, které se dostane do jejich péče, spisovou dokumentaci, v níž je ovšem mnoho různých údajů o rodičích, zdravotním stavu dítěte, o výsledcích sociálního šetření v bydlišti dítěte, ve škole, zápisy o rozhovorech s rodiči a podobně. Rodiče mohou do spisů nahlížet a sociální orgány to mohou odepřít pouze v případě, že by to bylo v rozporu se zájmem dítěte.

Praxe je však jiná. Rodičům je nahlížení do spisové dokumentace svévolně znemožňováno, zvláště pak těm, kteří mají oprávněné výhrady ke špatné práci jednotlivých úřednic. Když se takoví rodiče nenechají otrávit, tak dosáhnou úspěchu až u odvolacích orgánů, popřípadě u ombudsmana. Pokud se nakonec rodič ke spisu s údaji o svém dítěti a své osobě dostane a chce si učinit poznámky, je mu to opět protiprávně znemožňováno a přímo zakazováno. Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo již dokonce dvě stanoviska (č. 6/2001 a č. 1/2003), jimiž podřízené sociální orgány metodicky řídí tak, že "nelze připustit pořizování výpisů, poznámek, snímků a obrazových nebo zvukových záznamů". Že k tomu schází zákonné oprávnění, ministerské úředníky netrápí. Vrchnost si s poddanými vždycky dělala, co chtěla; takzvaným zájmem dítěte se dá odůvodnit jakákoliv protiprávní nehoráznost.

Dnes mohou sociální pracovnice vstoupit bez svolení do obydlí v podstatě kohokoliv a zde bez svole-ní o čemkoliv pořizovat videozáznamy - třeba o milence v nedbalkách, nevypraném prádle nebo ob-sahu hrnců na plotně - když to podle jejich názoru bude "v zájmu dítěte". Takové pravomoci neměly ani za minulého - totalitního - režimu a nemá je ani policie. Naproti tomu občan si podle ministerstva nesmí na vlastní kus papíru vlastní tužkou poznamenat ani třeba adresu lékaře svého dítěte, pokud ji před ním tají rozvedená manželka. Zítra nám stejná vrchnost bude možná povolovat i dýchání!


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.