Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Spory o děti budou řešit častěji i soudci-muži

Jan Vaca, MF DNES, 4. 3. 2005

www.iDnes.cz, 4. 3. 2005

Řešit hádky o děti už nemá být jen doménou soudkyň. Ženy v talárech rozhodují o sedmi z deseti případů, kdy se rodiče hádají, který z nich se bude starat o dceru nebo syna. Má se to změnit.

Otcové, kteří se i několik roků soudně domáhají, aby se mohli stýkat se svými dětmi, zaznamenali částečný úspěch.

Ministerstvo spravedlnosti jim dalo za pravdu, že většinu sporů o děti mají na starosti soudkyně, a slibuje, že v budoucnu to bude už jinak.

"Nechali jsme si zpracovat analýzu, jaký je poměr mezi soudci a soudkyněmi, které mají opatrovnické případy na starosti. Jednoznačně z ní vyplynulo, že většinu případů, ať už u okresních či krajských soudů, řeší ženy," řekl mluvčí resortu spravedlnosti Petr Dimun.

"Jsou to citlivé věci, a proto se budeme snažit, aby se v takových sporech respektovala zásada rovnosti mezi ženami a muži. Napříště by proto tyto věci měli řešit víc i soudci," dodal.

Otcové: Soudci budou lepší

Jedním z otců, kteří před časem upozornili na fakt, že opatrovnické případy mají na starosti především soudkyně, byl Luboš Patera. Sám se už přes třináct let soudí, aby se mohl vídat se svým synem Lukášem.

"Jsem rád, že ministerstvo uznalo naše námitky. Teď jen, aby se s tím začalo něco dělat," prohlásil Patera.

"Soudy totiž matkám přiřknou dítě do opatrovnictví ve více než devadesáti procentech všech případů. Myslím, že to souvisí i s tím, že tyto spory mají na starosti právě soudkyně," dodal.

Patera je přesvědčen, že soudci by při sporech o potomky postupovali důrazněji a také by děti dávali častěji do péče otců. "V rozhodování mužů a žen v talárech vidím jednoznačně rozdíl. Muži se s těmi spory nebudou tak babrat, případy se nebudou zbytečně vléct celé roky," tvrdí.

Sami soudci, kteří neshody mezi rodiči o potomky řeší, si to ovšem paradoxně nemyslí.

"Já pochopitelně některé věci vnímám jinak než mé kolegyně. Na závěrečném verdiktu to ale není poznat." řekl Dušan Mach, soudce Okresního soudu v Teplicích.

"Rozhodnutí, které vynesou moje kolegyně, bych vynesl i já," dodal. Podobně se vyjádřili i další soudci, kteří mají opatrovnickou agendu na starosti.

Žen v talárech je víc

Na rozhodnutí ministerstva to nic nemění. "Vyzveme předsedy jednotlivých soudů, aby práci svých podřízených zorganizovali tak, že spory o děti budou řešit víc i muži. Není to ale rozkaz, jen doporučení," řekl mluvčí resortu Dimun.

Má to však háček. V justici totiž pracují mnohem častěji právě ženy než muži. A šéfům soudů se nechce příliš přeřazovat na opatrovnickou agendu soudce, kteří řeší trestní nebo obchodní žaloby.

"Přesouvat soudce z jedné oblasti do druhé by nebylo zrovna vhodné. Snažíme se proto do senátů, jež spory o děti řeší, dosazovat nové soudce. Situace se proto bude měnit postupně," řekl šéf pražského městského soudu Jan Sváček.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.