Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Žaloby třetí vlny - ohlasy v médiích

Tátové z rozvedených manželství bojují za svá práva - I.

Jakub Stadler

Rádio Impuls I, 25. 7. 2005

Už po třetí podávají hromadně žalobu na stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Otcové si stěžují na neochotu a neschopnost českých soudů a dalších státních orgánů zajistit otcům nezletilých dětí základní lidská práva na výchovu a uchování rodinných vztahů i po rozvodu rodičů.

Pan Lubomír neviděl svou dceru Terezku už několik let. Jeho bývalá žena se s ním nechce bavit a brání mu v setkání s holčičkou.

„Když jsem se po několika měsících, kdy jsem jí vidět nemohl, dostavil před školku a snažil jsem se alespoň na 5 – 10 minut jí vidět a jít s ní domů, tak na mě matka zavolala policii, záchranku – snažila se Terezku převézt do nemocnice.“

Podobných případů je mnoho. Otcové z rozvrácených rodin navíc tvrdí, že úřady i soudy tomu všemu jen přihlížejí. Zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem Luboš Patera říká, že státní správa nijak nezakročuje.

„Proto už před dvěma lety jsme dali dohromady více stížností českých tátů, které jsme odeslali k Evropskému soudu ve Štrasburku a ta první vlna se v tuto chvíli stále projednává.“

Podle sociálně-demokratické poslankyně Anny Čurdové české zákony ohledně péče o dítě jsou ale moderní.

„Připouští i střídavou péči o děti, to znamená, aby například dítě bylo půl roku v péči otce a půl roku v péči matky, ale ten problém je trošku v něčem jiném. A sice ve stereotypu, který v české společnosti neustále přetrvává a zůstává.“

České soudy totiž stále více straní ženám než mužům. Poslankyně za ODS a stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová říká, že jde o přežitek.

„Stále ještě se na muže nahlíží jinak než by se mělo. Skutečně oba rodiče by měli mít právo starat se o děti – to je nesporné a zdá se mi, že stále ti muži nejsou bráni úplně stejně jako ženy.“

Podle všeho ale jde o běh na dlouhou trať. Více informací o stížnostech otců z rozvedených manželství uslyšíte na Impulsu v 11:40 a v odpoledním vysílání. Hezký den přeje Kuba Stadler.

Tátové z rozvedených manželství bojují za svá práva - II.

Alan Hejma

Rádio Impuls, 26. 7. 2005

Už třetí vlna žalob rodičů na český stát se valí k Evropskému soudu do Štrasburku. Stěžují si otcové, kteří se po rozvodu nemohou setkávat se svými dětmi.

Otcové, kteří svoji stížnost posílají si myslí, že naše soudy je diskriminují, mají pocit, že už dávno vyčerpali tuzemské možnosti a nic jiného jim nezbývá. Jedním z nich je Petr Kroupa.

„Mám sedmiletá dvojčata. V září loňského roku, když jsem byl s dětmi na víkendu, tak manželka vystěhovala dům a poté děti odvezla a nadiktovala mi termíny, kdy se můžu s dětmi stýkat. Soud přejal diktát manželky do svých rozhodnutí.“

Mezi otce stěžovatele už patří i Američané Antony Mayo, ten má s bývalou českou manželkou čtyřletého syna.

„Je to více jak tři roky a od té doby nemám pravidelný kontakt se svým dítětem. V průběhu minulých sedmi měsíců jsem mohl se svým synem strávit pouze jeden den. Je zajímavé, že když má žena požádá soud o to, aby něco vykonal, tak se tomu věnuje rychle a se zájmem.“

Oba pánové už českým soudům nevěří a obrátili se tedy do Štrasburku. Informace, jak tento úřední krok udělat má pro zhrzené otce Luboš Pater – šéf sdružení Spravedlnost dětem, ten ale nezná přesně počet podobných žalob.

„Výsledky zatím nejsou ani z té první vlny, ovšem pokud je nám známo, tak většina těch žalob českých tátů byla soudem přijata k přednostnímu projednání a v posledních dvou letech tady skutečně probíhá relativně intenzivní komunikace mezi soudem, vládou a jednotlivými stěžovateli.“

O problém se zajímá i senátor a předseda senátního evropského výboru Luděk Ševcik. Když otcové vyprávějí o svých těžkých problémech, nechce tomu ani věřit.

„Věřím tomu, že si naše soudy uvědomí, že v první řadě musí fungovat rychle. Oba rodiče mají podle ústavy a všech tradicí stejné postavení.“

Šéf otců Luboš Patera prozatím věc uzavírá tím, že je potřeba být trpělivý – třebaže nejhezčí roky jejich dětí jim utíkají pod rukama.

„Žádnou radikální akci jsme neprovedli ani nechystáme. Pokud by někdo k tomu přikročil, nějaký tatínek v zoufalství, tak tím spíš ty státní orgány by měli důvod jednotlivé lidi postihovat.“

Další otcové si stěžují ve Štrasburku

Tomáš Urban, Právo 27. 7. 2005

Podle ženských organizací neplatí alimenty a byli doma agresívní

Řada českých otců se domnívá, že jsou podle rozhodnutí českých soudů kráceni na svých právech, protože se nemohou pravidelně stýkat se svými dětmi.

Na včerejší tiskové konferenci v Praze uvedli zástupci sdružení Spravedlnost dětem, že dva další otcové podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku, neboť se nemohou pravidelně stýkat se svými dětmi. Sdružení také vyzvalo ostatní otce, kteří mají pocit, že jsou diskriminováni, k další vlně žalob k Evropskému soudu. „České soudy otce v rozvodových přích diskriminují,“ tvrdí již dlouhou dobu předseda sdružení Luboš Patera.

Na druhou stranu pět ženských organizací již před časem upozornilo na to, že někteří ze stěžovatelů neplatí výživné či se doma dopouštěli násilí jak vůči dětem, tak svým partnerkám. To ale otcové nepřiznávají. Problémy s výživným podle nich často způsobuje zpětné vyměření vysoké částky.

První stížnosti do Štrasburku byly odeslány v roce 2003 a letos by měla přijít vlna dalších. „Rozvedení otcové totiž čelí dvěma problémům. První boj je čeká, chce-li otec dítě dostat do své péče či alespoň pravidelně a často je vídat. Když soud nějaké rozhodnutí přijme, neexistuje údajně nikdo, kdo by je vymáhal. Soudy si neuvědomují, že je třeba na plnění práva dohlížet. Justice umožňuje manipulaci s právem a jeho nectění, možnosti tu jsou, ale chybí ochota,“ uvedl Patera.

Například Anthony Mayo, jeden z mužů, kteří se rozhodli požádat o pomoc štrasburský soud, již před třemi lety dosáhl rozsudku, který upravil jeho styk s dnes šestiletým synem. Matku však rozsudek k ničemu nedonutil a naprosto jej ignorovala. Trvá totiž na tom, že syn se otce bojí a nechce ho vidět.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.