Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Při sporech rodičů mají být děti umístěny do "vhodného prostředí"

ČTK, 11. 7. 2007

Praha 11. července (ČTK) - Při soudních sporech rodičů by měly soudy podle členů vlády umísťovat děti do zařízení, v nichž bude "vhodné prostředí". Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se dnes dohodli, že nechají vypracovat seznam zařízení, do kterých by soudy mohly děti v takovýchto případech posílat. Zároveň chtějí do občanských sporů více zapojit zprostředkovatele, takzvané mediátory. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Ministři chtějí těmito kroky vyloučit negativní vlivy na psychiku dítěte během soudních sporů rodičů. Dnešní dohoda je důsledkem pozornosti, jakou vyvolal především případ desetileté Terezy, která byla kvůli sporům matky s otcem nejprve umístěna na psychiatrii v Motole a poté do léčebny u Říčan.

"Dohodli jsme se, že ve spolupráci s odborníky z oboru dětské psychologie a psychiatrie bude vymezen pojem vhodného prostředí, do kterého budou umísťovány děti při soudních sporech rodičů," citovala mluvčí ministra Pospíšila.

Chce rovněž navrhnout zpřesňující novelu občanského soudního řádu, která bude obsahovat předběžné opatření, jímž se dítě umísťuje do vhodného prostředí, a to pouze na nezbytně nutnou dobu.

Ministři se také dohodli na urychlení příprav zákona o mediacích. Stehlíková ČTK řekla, že v zemi není dostatek zprostředkovatelů, kteří by byli schopni okamžitě plnit novou funkci. Stát proto musí připravit podmínky pro jejich kvalifikaci. Mediátoři by měli ulehčit práci soudcům, kteří mají nyní málo prostoru ve sporných případech rozhodnout. "Kdyby měl soudce možnost s mediátorem spolupracovat, nemusel by přistupovat k radikálním řešením. Mohl by například určit, že se budou děti s rodiči scházet spolu s mediátorem, ke kterému mají otec i matka důvěru," konstatovala.

Podle Pospíšila má vzniknout pilotní projekt mediací právě se zaměřením na problematiku ochrany dětí. Vzhledem k počtu zprostředkovatelů bude zahájen nejdříve v Praze. Stehlíková uvedla, že by školení mediátorů mohlo být financováno z evropských fondů.

Novou roli by mohli ve sporech o péči o dítě hrát i psychologové, kteří zatím vystupují jako soudní znalci. Stehlíková si představuje, že v takzvaných centrech reintegrace by mohli pracovat s celými rodinami, tak aby "bylo normální se nesoudit". Na reintegrační centra však stát peníze nemá, podle Stehlíkové tak zřejmě zůstanou tématem pro budoucnost.

Jak v případech sporů o dítě postupují soudy v současné době, ministerstvo spravedlnosti nadále zjišťuje.

Ministryně Stehlíková chce výstupy z dnešního setkání s Pospíšilem představit na čtvrtečním zasedání výboru pro práva dítěte, který je součástí rady vlády pro lidská práva. Obě schůzky by měly vést k legislativním návrhům, jež budou předloženy vládě.

(ado rem rot)

Usnesení vlády ČR č. 1108 ze dne 10. listopadu 2004


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.