Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórum



TOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Plzeňský den pro střídavou péči

Spravedlnost dětem

Spravedlnost dětem - sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů

si Vás dovoluje pozvat na

Plzeňský den pro střídavou péči

Další propagační akce na podporu střídavé péče o děti po rozvodu a rozchodu rodičů se bude konat ve středu 18. června v ulici Bedřicha Smetany v Plzni.

Střídavá péče dětem zachovává oba rodiče a oběma rodičům umožňuje své děti skutečně vychovávat, nejen se s nimi navštěvovat; vyrovnává společensky nežádoucí absenci otců v porozvodové výchově a podporuje rovnost mužů a žen. Střídavá péče vede rodiče k větší zodpovědnosti za vývoj dětí, vyrovnává mocenské postavení rodičů v porozvodové výchově a tím předchází konfliktům. Střídavá péče přináší dětem lásku více lidí! V zahraničí jde o osvědčenou formu porozvodové výchovy.

Navštivte informační stánek, který bude v provozu od 9 do 18 hodin. Můžete získat důležité informace i pro řešení vašich rodinných vztahů a podepsat petici na podporu střídavé péče.

Od 18 hodin program pokračuje veřejnou projekcí filmového dokumentu „Střídavka“ spolu s besedou. Účinkují Barbora Srncová, Petr Rajchert, Dergamovi, Milfaitovi, Havelkovi, Kroupovi, Bíbovi, Komárkovi, Silvano Pedretti, režie Luboš Patera. Večerem provází Martin Císař z Rádia Blaník. Koná se v Restauraci Little China, Bedřicha Smetany 6 - mapa zde: http://supermapy.atlas.cz/?bbox=3382189.4,5513615,3383969.6,5514426.8&poi=2,6,7

Střídavka je moderní!

"Nikdy není dost lidí, kteří vás mají rádi"
herečka Barbora Srncová ve filmu "Střídavka"

"Ve střídavé výchově já vidím budoucnost." ... "Je třeba masivně podporovat střídavou výchovu oběma rodiči."
prezident Soudcovské unie JUDr. Jaromír Jirsa


Plzeň: Podpoříte střídavou péči rodičů?, Plzeňský deník 18. 6. 2008

Týden u otce, další u matky..., Mladá fronta Dnes; Kraj Plzeňský 19. 6. 2008

Zpravodajství ČTK:

Plzeň 18. června (ČTK) - Sdružení Spravedlnost dětem kritizuje připravovanou novelu občanského zákoníku, konkrétně část věnovanou střídavé péči rozvedených rodičů o dítě. Podle sdružení je novela krokem zpět, neboť navrhuje, aby soud uložil střídavou péči pouze v případě, že s tím souhlasí oba rodiče. Až dosud ji mohl "autoritativně" nařídit i přes odpor matky. Podle sdružení ještě více klesne počet dětí svěřených současně matce i otci. V ČR nyní tvoří dvě až čtyři procenta, řekl ČTK zmocněnec sdružení Luboš Patera, jenž se dnes v Plzni účastnil akce na podporu střídavé péče.

"Návrhem ministerstvo (spravedlnosti) nepodpoří střídavou péči, naopak zakonzervuje současný patologický stav rozvodového průmyslu. Rodiče se rozvádí právě proto, že se nedokážou domluvit, jsou ve sporu," uvedl Patera.

Podle ministerstva spravedlnosti návrh s úpravou skutečně počítá. "Vychází z předpokladu potvrzeného i současnou praxí, že střídavá péče může jen těžko fungovat, když se na ní rodiče nejsou sami schopni dohodnout," uvedla Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva.

Důrazem na dohodu prý návrh primárně sleduje ochranu nejslabšího, tedy dítěte, jež se často stává nástrojem pro vyrovnávání účtů mezi rodiči. "Tuto skutečnost potvrzuje i většina odborníků z řad orgánů péče o dítě, kteří změnu vítají," dodala Zinke. Novelu chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předložit vládě v prosinci.

Podle Patery není pravda, že by předávání dětí vyvolávalo ještě větší konflikty. "Je ověřeno, že naopak konflikty mírní. Mocenská nerovnováha mezi rodiči se změní na rovnováhu, jsou nuceni se domluvit," vysvětlil. Sdružení, které zintenzivnilo propagaci své činnosti a sbírá podpisy pod petici na podporu střídavé péče, svou koncepci rodinného práva předložilo ministerstvu spravedlnosti. "Zatím bez reakce," dodal zmocněnec.

Podle dokumentu by měla být střídavá péče primárním institutem. Výlučná péče jednoho z rodičů by se volila jen tehdy, pokud by střídavé péči bránily závažné okolnosti. Střídavou péči nejvíce využívají ve Skandinávii, ale i ve Francii, Belgii a Německu, kde tvoří asi 15 až 20 procent.

V ČR jsou podle sdružení problémem úřední struktury. "My nepotřebujeme změnu zákona, střídavá péče je především změnou myšlení," dodal Patera.

Podle psychologů je střídavá péče pro děti obecně prospěšná, vždy se musí přihlížet k individuálnímu stavu dítěte i rodičů.

V roce 2006 dosáhla rozvodovost v ČR 48,7 procenta, rozvedlo se 31.400 manželství. Z 31.300 rozvodů v roce 2005 určil soud dítě do střídavé péče v 584 případech, matkám v 18.064 případech a otci v 1660 případech; v 74 kauzách byly děti svěřeny jiným lidem než rodičům. O rok později šlo z rozvodů do střídavé péče 679 dětí. Podle sdružení chce do své nebo střídavé péče dítě polovina rozvádějících se otců.

Eva Barborková

Sdružení Spravedlnost dětem kritizuje novinku ve střídavé péči, Plzeň.cz 19. 6. 2008


Petici na podporu střídavé péče podepsalo v Plzni 192 občanek a občanů, z toho 117 žen!


Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči Plzeňský den pro střídavou péči
Plzeňský den pro střídavou péči



Videosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači

Plzeňský den pro střídavou péči, 18. 6. 2008
(video streaming 176 kb/s, .wmv; 32 min.)

Plzeňský den pro střídavou péči ve vysílání Českého rozhlasu Plzeň, 18.června 2008:


Audiosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači


Džamila Stehlíková, ministryně vlády ČR pro lidská práva
Jan Litomiský, předseda Rady vlády ČR pro lidská práva
Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti
Petr Nečas, ministr práce a sociálních věcí
Jaromír Jirsa, prezident Soudcovské unie

OTEVŘENÝ DOPIS

30. června 2008

Vážená dámo, vážení pánové,

ve středu 18. června 2008 během Plzeňského dne pro střídavou péči (http://www.iustin.cz/art.asp?art=321) podepsalo Petici ze dne 17. 5. 2007 na podporu střídavé péče (http://www.iustin.cz/files/pet_str.pdf) dalších 192 občanek a občanů, z toho 117 žen.

Zatímco Rada vlády pro lidská práva záměrně přehlíží rozsudky Evropského soudu pro lidská práva odsuzující český stát pro porušení práva českých otců na rodinný život, zatímco ministryně pro lidská práva připravuje zákon o zákazu (a budoucí kriminalizaci) každého výchovného plácnutí dítěte přes zadek, zatímco Ministerstvo spravedlnosti Poslaneckou sněmovnou protlačuje místo ochrany základního lidského práva otců vychovávat své dítě uzákonění "navykacích režimů", pro každého tátu soukromou dozorkyni a pro každou matku úmyslně pohrdající soudními rozsudky a devastující vlastní dítě vracení ukládaných pokut (http://www.iustin.cz/art.asp?art=314), a zatímco ministr práce a sociálních věcí za celý dlouhý rok na uvedenou petici ani formálně neodpověděl, občané a občanky Vám opět svými podpisy vzkazují, že si přejí, abyste za jejich daně ve své pracovní činnosti upřednostňovali zachovávání přirozených rodinných vztahů mezi dětmi a oběma jejich rodiči i po rozvodu, před podporou jejich rozkladu.

Luboš Patera

zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem

příloha:
- kopie petičních archů


Další informace o střídavé péči: http://www.iustin.cz/art.asp?art=283


Liberecký den pro střídavou péči
Brněnský den pro střídavou péči
Šumperský den pro střídavou péči
Trutnovský den pro střídavou péči
Českobudějovický den pro střídavou péči
Týden pro střídavou péči


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.