Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

<< Obsah>>

4.2 OTCOVSTVÍ A SOUČASNÁ STANDARDNÍ ÚPRAVA POMĚRŮ PO ROZVODU

4.2 OTCOVSTVÍ A SOUČASNÁ STANDARDNÍ ÚPRAVA POMĚRŮ PO ROZVODU

Rozvod je sám o sobě velmi zátěžová situace a vzhledem k zaběhlému přístupu k porozvodovému uspořádání poměrů, přináší s sebou ještě narušení, ne-li zpřetrhání vztahů otce s dětmi. Pokud muž o své dítě stojí, vnímá roli otce jako důležitou a přistupuje k ní zodpovědně, nese to těžce a je to pro něj spojeno s řadou dalších životních trápení.

"Důležitá část identity každého muže pramení z jeho role jako otce. Když nezíská dítě do své péče, je tato role v očích zákona omezena a jeho identita jako rodiče narušena. V důsledku toho trpí i jeho sebeúcta. Když vás společnost přeřadí ve vztahu k dětem do postavení druhořadého občana, pak jste snadno náchylný pochybovat o sobě jako o otci. Tyto pochybnosti se posílí tím, že vidíte, jak se váš vztah s vašimi dětmi narušuje nebo se stává povrchnějším - a k tomu často dochází při omezeních vyplývajících z typického programu návštěv." 16

Současná standardní úprava poměrů po rozvodu ochuzuje mnoho otců o jedno z jejich základních práv, vychovávat své dítě (viz. níže listina základních práv a svobod). Tím, že jim soudy povolují jen minimální kontakt s dětmi, ztrácí otcové v dětských záležitostech autoritu. Už nejsou součástí jejich života, ale pouze příležitostnými návštěvníky. Je přirozené, že otcové stejně jako matky vkládají do svých dětí naděje, chtějí o ně pečovat, chtějí být u toho jak rostou, chtějí jim předávat své zkušenosti, vzdělávat je, pomáhat jim, radit, vést je životem, chránit je, podílet se na utváření jejich osobnosti. Na to jeden víkend za čtrnáct dní neposkytuje dostatek prostoru. Umím si představit, že to řada otců vnímá oprávněně jako újmu, nespravedlnost a snad i životní prohru. Vše však může skončit ještě hůř, s daleko vážnějšími následky pro dítě i otce. To v případě, že se matka rozhodne nerespektovat ani omezený kontakt otce s dětmi a jeho uskutečnění brání.


16srv. R. A. Warshak, Revoluce v porozvodové péči o děti, Portál, Praha 1996, s. 82

Následující část

Zpátky na obsah


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.


<< Obsah>>
Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.