Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Kopat za ženská práva, kopat do mužů

Věra Nosková

Ženy se častěji než muži chtějí vdávat, poté jsou v rodině častěji než muži nespokojené, načež častěji žádají o rozvod. Jsou tedy pohyblivějšími a zaujatějšími hráčkami na hřišti manželství. Je ve hře i fakt, že rozvodem neztrácejí tolik, jako muži? V 92 % zůstávají po rozvodu děti v jejich péči a nepřijdou ani o bydlení, zatímco muž je většinou z rodiny a vztahů vyšachován a z bytu či domku vytěsněn. Často jsou pak děti matkou cepovány k odporu k vlastnímu otci. V pozadí je sice pochopitelná, ale v jádru nespravedlivá motivace - matka často "potřebuje", aby děti přijaly za otce nového partnera. Copak musí dítě jednoho z těch mužů nenávidět, aby mohlo mít druhého rádo? Z bývalého se pak stává osamělec, zavržený rodič. Je totiž celkem běžné, že mu matka kontakt s dítětem fikaně, prolhaně až hystericky odpírá a takto jej citově týrá.

Vypjaté emoce a delikátní předivo vztahů je spíš ženský svět, muž se zde ocitá na území, kterému často nerozumí, kde marně hledá svou oblíbenou logiku. Jenže co je mezi těmi zavrženými chlapy nejspíš alkoholiků a domácích tyranů! Namítne leckterá, bojovně naladěná dáma, bránící za každých okolností ženský element. Nuže, milá dámo, například alkoholismus má na svědomí jen kolem 5 % rozvodů. Zato kolem 50 % rozvodů, z nichž většinu iniciují manželky, má prý příčinu v rozdílnosti povah! A co takhle rozdílná barva očí, nebo odlišné chuťové preference - ty nevadí? Vždyť jsou stejně vágní! Nemáme snad všichni "rozdílné povahy"? Jak může být tak běžný jev příčinou rozvodu, zemětřesení, které rozvrátí životy dospělých i dětí provázaných společnými zážitky, někdejší láskou, geny, společným majetkem a obklopených satelity babiček, dědečků, tet a strýců? Budiž. Někdy může být rozdílnost povah a temperamentů rozčilující.

Znala jsem například bujnou, extrovertní ženu, hovornou a nadmíru společenskou, která si vzala úporného mlčouna. Brzy začala jeho věčné mlčení vnímat jako projev urážející lhostejnosti, svíjela se pocitem křivdy, nakonec ho veřejně obviňovala a napadala. Proč si tedy toho plachého introverta brala? Nabízí se odpověď: nejspíš proto, že jí neskákal do řeči. I dnes se ještě lidi sem tam berou, ale manželství už příliš neláká. "Pořídíme si děťátko,"oznámil mi synův kamarád. A kdy bude svatba? Opáčila jsem. "Svatba?" zašklebil se. "Přece státu nenecháme ty prachy, které Andula dostane jako svobodná matka!" zaťukal si na čelo. Žena rozhoduje, zda bude mít děti, pustí-li státu žilou nebo vstoupí-li do manželství, po čase zvažuje, zda muže zatratí pro rozdílnost povah a umožní-li mu budovat normální vztah s dítětem.

Je požadavkem doby kopat za ženská práva a je dovoleno kopat do chlapů. Nemáme se špatně, dámy.

Vyšlo v časopise Týdeník rozhlas, říjen 2009

Autorka je spisovatelka


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.