Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Předseda Ústavního soudu jako korunní svědek pro střídavou péči

Nález Ústavního soudu ze dne 23. února 2010 ve věci sp. zn. III. ÚS 1206/09 je výrazným posunem v náhledu Ústavního soudu na střídavou péči; před pěti lety byla s podobným názorem soudkyně Ivana Janů v menšině.

Citovaný nález komentoval předseda Ústavního soudu JUDr. Pavel Rychetský v rozhovoru pro Českou televizi mimo jiné takto:

"V soudní judikatuře přetrvává taková pověra, že vhodnějším a lepším pro výchovu dětí zejména útlého věku je zásadně matka. Zákon a mezinárodní úmluvy však říkají něco jiného. Říkají: Oba rodiče mají stejná rodičovská práva, jsou si rovni. Není možné jednoho z nich, dokonce jen na základě pohlaví, preferovat."

Vedete-li řízení o střídavou výchovu, učiňte z předsedy Ústavního soudu korunního svědka: Navrhněte jeho výslech k prokázání, že zákon a mezinárodní úmluvy říkají, že oba rodiče mají stejná rodičovská práva, jsou si rovni. Není možné jednoho z nich, dokonce jen na základě pohlaví, preferovat.

Videozáznam vyjádření JUDr. Pavla Rychetského si můžete stáhnout, vypálit na CD a předložit soudu nebo orgánu sociálně-právní ochrany svého dítěte také jako důkaz s návrhem, aby důkaz byl proveden projekcí tohoto videozáznamu na počítači nebo přehrávači DVD.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.